Wszystkie bugi w tej kategorii związane są z czarami oraz rzucaniem czarów.

Charged bolt
Jeśli będziesz stał na płytce przed regalem z książkami lub kapliczką i rzucisz Charged Bolt, efekt tego czaru będzie natychmiast anulowany. Nie wyczarujesz zadanych ładunków, lecz tylko stracisz manę.

Fire wall
Fire wall zadaje więcej obrażeń niż jest napisane w księdze czarów.

Jeśli odpowiednio przejdziesz przez Firewall, nie otrzymasz zadanych obrażeń; jeśli przejdziesz przez jego szpary. Na przykład, jeśli będziesz szedł po poziomym skosie nie dostaniesz obrażeń, jeśli tylko przejdziesz przez odpowiednie płytki. To samo tyczy się potworów i innych graczy.

Telekineza
Jeśli będziesz odpychacz telekineza potwora to może on zniknąć w ścianie. Będziesz widzieć grafikę potwora ale samego potwora "nie będzie".

Podczas gry aktywny jest kursor telekinezy, nie można pić mikstur znajdujących się w pasie, używając skrótów numerycznych na klawiaturze.

Telekineza nie będzie działać dopóki potwory nie zostaną zaktywowane. To znaczy ze nie możesz odpychać potworów, jeśli widzisz ich przy użyciu Infrawizji.

Town portal
Jeśli postać podniesie przedmiot podczas wchodzenia do portalu, to w mieście zostanie utworzony duplikat przedmiotu, Jednak oryginał wciąż pozostanie w podziemiach. W ten sposób żaden przedmiot nie zostanie zniszczony.

Jeśli postać zginie podczas wchodzenia do Town Portal, to w mieście pojawi się jako martwa postać bez możliwości „Restart in Town”. Postać musi zostać wskrzeszona czarem lub może również wypić napój aby się uleczyć. Także, jeśli postać zostanie zabita przez potwory, jej przedmioty wypadną w mieście - czasem itemy pojawiają się w naprawdę przedziwnych miejscach np wewnątrz budynku.

Rzucenie czaru w momencie, gdy postać wchodzi do portalu, może doprowadzić do rzucenia czaru w; mieście i pojawianie się ostrzeżenia Illegal Spell.

Na poziomach z Gargulcami (Winged Demon, Gorgoyle, Blood Claw oraz Death Wing), jeśli gracz wyjdzie używając Town Portal i powróci przez niego, kamienny stan Gargulcowi nie zostanie zachowany.

Nie możesz pic mikstur z paska używając klawiatury w czasie gdy kursor Town Portal jest aktywny.

Flash
Używając „obrazka” przyjmijmy ze nasza postać to znak X. Potwory na miejscach1, 3 i 5 z niewytłumaczalnego powodu dostana około 1/10 normalnych obrażeń od czaru Flash. I na odwrót, jeśli potwor będzie stal w X to postać która stoi na pozycji 4, 5 i 8 będzie zadawać ograniczone obrażenia. Ta zasada również dotyczy czaru Flash rzucanego przez potwory.

1
2 3
4 X 5
6 7
8

Podczas rzucania czaru Flash, twoja postać na chwile stanie się niewrażliwa (ale zarazem nie może się poruszać i wykonywać innych działań)

Stone Curse
Potwory magowie mogą zostać zamienieni w kamień podczas teleportowania się, przez co zostają oni niewidoczni i nietykalni dopóki Stone Curse nie przestanie działać. Golem będzie atakować (z niepowodzeniem) maga w takim stanie.

Flame Wave

Flame Wave nie zadaje zadanych obrażeń, gdy rzucana jest po skosie, a dokładnie na lewo, prawo, gore lub dół monitora.

Fireball
Fireball właściwie zadaje znacznie więcej obrażeń niż jest napisane w księdze czarów, ponieważ najpierw zadaje właściwe obrażenia a do tego dochodzą jeszcze obrażenia od rozprysku (splash damage).

Obrażenia od rozprysku z Fireballa (i prawdopodobnie również z innych czarów) jest niwelowany kiedy Fireball przelatuje nad obiektami takimi jak skrzynie, beczki, itp. Spróbuj rzucić Fireballa w grupę Snow Witches, które znajdują się za skrzynka lub czymś takim, to wtedy tylko właściwe obrażenia zostaną zadane i tylko jedna wiedźma otrzyma obrażenia, reszta nie zostanie nawet tknięta.

Mana Shield

Jeśli postać używa Mana Shield i otrzyma obrażenia większe od aktualnej ilości punktów życia postaci, to gracz nie zostanie ogłuszony (stun). Co więcej, gra traktuje postać jako martwa przez krotki okres czasu przed tym jak jej życie zostanie „odnowione” przez Mana Shield. Podczas tego okresu czasu (ułamek sekundy) postać jest właściwie niewrażliwa na ataki i nie może zostać odrzucona do tylu.

Gracze mogą zablokować schody kiedy przez nie schodzą (lub wchodzą). „Duch” postaci pozostanie przed wejściem na schody, dopóki gracz nie zakończy wczytywania następnego poziomu. Ten efekt blokowania pojawiania się w 100% przypadkach kiedy gracz używa Mana Shield.

Wszystkie poziomy Mana Shield’a maja ta sama wartość redukowania obrazem – 33%.

Mana Shield redukuje obrażenia zadane przez Constricting Ring o 25% a nie o 33%.

Golem
Obrazenia napisane przy zaklęciu Golem w Księdze Czarów nie maja żadnego znaczenia. Golemy nie maja określonego zasięgu obrażeń; ich hit points zależy od maksymalnej ilości many rzucającego zaklęcie.

Jeśli postać wejdzie na kwadrat na który Golem uderza (np. by zabić potwora) i Golem trafi postać, wtedy zostaje ona potraktowana jako przeciwnik i będzie atakowana przez Golema.

Jeśli przy rzucaniu Golema, postać będzie stała obok potwora a ustawi kursor myszy na siebie, golem pojawi się na kwadracie z postacią. Golem nie dostaje żadnych obrażeń przez ten bug.

Golem posiada nieskończony promień światła dlatego może być atakowany z dużej odległości przez Succubus, Goat Archer, lub Skeleton Archer.

Golemy zadają bardzo mało obrażeń wiedźmom uwiezionym w schodach na Piekle.

Przeciążenie pamięci czarów [Spell memory Carryover]
Po uruchomieniu Diablo (przed tym jak będziesz chciał zagrać w jakieś inne Diablo gry) odpal grę i kliknij na skrócona księgę czarów (speedbook) i jednocześnie naciśnij klawisz "S". Będziesz mógł użyć „Null Skill”, który właściwie nic nie robi i wygląda jakby było to ogniowe zaklęcie.

Jeśli użyjesz jakiegoś czaru jedna postacią a następnie zmienisz postać na inną, która nie posiada tego czaru, używając powyższej techniki możesz załadować stary czar do nowej postaci. Jeśli owa postać nie posiada w księdze tego czaru, to pojawi się on jako czar na zerowym poziomie.

Kolejkowanie czarów
Możesz ustawiać kolejność czarów, poprzez rzucanie czaru kiedy poprzedni czar wciąż jest rzucany, i to może spowodować wiele problemów. Przykładami są Teleportowania które przesuwają postać tylko o jedno czy dwa pola ponieważ tam znajdował się kursor przy kolejkowaniu, rzucanie czaru kiedy nie ma się na do wystarczająco many (dostaniesz darmowy czar a twój status many będzie na minusie) oraz rzucanie czarów w kompletnie złych kierunkach, ponieważ kursor myszy został poruszony po rzuceniu pierwszego czaru.

Możesz ustawić w kolejce czar przed wejściem na poziom (w momencie ładowania), co powoduje ze czary zostanie wypuszczony w kierunku w którym znajdował się kursor myszy na poprzednim levelu. Wiec jeśli schody na dół są w lewym górnym rogu mapy a wyjście ze schodów jest w prawym dolnym rogu, możesz rzucić Teleport i przenieść się przez cały level natychmiastowo. To samo dotyczy innych czarów takich jak Town Portal. Tym sposobem można wywołać w mieście błąd "Illegal spell" ale jest bardzo ciężko wszystko zgrać razem.

Niektóre zaklęcia ze zwoi mogą być rzucone dwa razy jeśli postać będzie rzucać zaklęcie z księgi i przerwie go przez rzucenia czaru ze zwoju. To działa dlatego ze gra kolejkuje czar zanim zrozumie, że może on zostać użyty tylko raz.

Czar z laski (staff) może zostać rzucony nawet jeśli laska już się zużyje, poprzez kolejkowanie czaru przed ostatnim ładunkiem.

Poziomy czarow w zwojach
Czary ze zwoi których nie można się nauczyć z Magicznych Ksiąg (np. Infrawizja) zostaną rzucone na levelu na którym jest obecnie zaznaczony czar w księdze Czarów (spellbook) jeśli jest rzucany z paska. Infrawizja na 15 poziomie może trwać naprawdę długo.

Nieprawidłowe opisy zwojów
Zwoje maja często nieprawidłową instrukcje rzucania. Zwoje posiadają opisy „Right-click to read” albo „Right-click to read. Left-click to target”. W wielu czarach te opisy są niepoprawne. Na przykład, zwój z czarem Flash ma opis „left-click to target” pomimo ze naciskanie lewego klawisza jest nie potrzebne.

Nieprawidłowe podpisy / nie podpisane wartości
Istnieje bug, który pozwala rzucać czary kiedy posiada się negatywna wartość many. Może być to niepoprawnych wartości dla czarów które są zależne od many. Na przykład golem jest praktycznie niezniszczalny kiedy postać ma manę poniżej 0. Gra traktuje negatywna wartość many jako nieprzypisana i w ten sposób ogromna wartość Hit Points jest stosowana.