Diablo - Prolog

"Królestwo Khandaras popadło w chaos. Nieznana siła zła przetoczyła się przez ziemie pogrążając w wojnie domowej i terroryzując lud. Szalony król, jego zaginiony syn i tajemniczy Arcybiskup są wszystkimi kawałkami tej łamigłówki, która staje przed tobą Podróżowałeś do źródła zła, miasta Tristram, gdzie teraz mieszka tylko garstka osób. Znajduje się tam Katedra, która jest zbudowana na ruinach starożytnego klasztoru i teraz niesamowite światła i dźwięki są tam słyszane odbijając się echem poprzez opuszczone sale. Być może odpowiedź leży w resztkach zapomnianej przeszłości"

Hellfire - Prolog

"Nie długo, przed zdradą Arcybiskupa Lazarus'a i uwolnieniu Diablo, Na kresach Tristram widziano Mrocznego Maga. Wielu twierdziło że nocami czaił się blisko cmentarza. Jako że ta skrywająca się postać nie wydawała się niszczyć grobów mieszkańcy zostawili go w spokoju. Ale potem, jednego wieczora lekki dym uniósł się z ziemi jak z tlącego się ognia. Pomarańczowy żar z ziemi rozjaśnił nagrobki, i ktoś myślał że widział Mrocznego Maga schodzącego do wnętrza ziemi. Dym się ulotnił, ogień znikł, i cmentarz ucichł. Szepty o złych czarach i nekromancji napełniły tawernę plotką, ale wkrótce to zostało zapomniane gdy Król Leoric popadł w obłęd i inne problemy nękały miasto.

Na krótko przed przybyciem Bohatera i zejściu w czeluście pod Klasztorem ziemia na cmentarzu znów zaczęła się tlić. Przejeżdżający podróżnik mówił o dostrzeżeniu ukrytej pod płaszczem postaci uciekającej z zadymionego miejsca. Prysną z gęstą rozżarzoną substancją, Mroczny Mag biegł do rzeki i przeciął most kiedy upadł. Niedowierzające oczy podróżnika widziały splamione jarzące się ciało, które wydawało się rozpuszczać i wtapiać w ziemię. Gleba zachłannie pochłaniała szczątki.

Zaalarmowanych kilku mieszkańców zbadało okolice rzeki. Ku ich przerażeniu znaleźli plugawą obcą narośl blisko miejsca gdzie upadł Mroczny Mag. Twarda o kształcie kopuły muszla osiadła w centrum wielkiej okropności, niedostępnej i dziwacznej. Odkąd mały meteoryt spadł i eksplodował w tym samym miejscu lata wcześniej, było to teraz miejsce nie tylko unikane, ale też napełniało strachem. Ludzie żałowali biednego Farmera, którego ziemia została dotknięta, i wielu obawiało się o jego rozsądek, gdy zaczął rozmawiać godzinami ze swym bydłem.

Zaniepokojeni i napełnieni strachem ludzie z Tristram mieli ostatnio wiele tragedii przytrafiających się im. Znaki zła i chaosu są wszędzie, a dziwne wydarzenia w pobliżu rzeki i na cmentarzu są tylko nielicznymi z wielu okropności które muszą oglądać. Ich nadzieją jest to, że Bohater może wyjaśnić te tajemnice, jak również pokonać Pana Terroru - Diablo."