THE NATURE OF THE
SOULSTONES

NATURA KAMIENI DUSZ

Spisane przez Jereda Cain, członka Horadrim

Dawno temu tajemniczy archanioł Tyrael obdarzył nas swoimi tajemnicami dotyczącymi Kamieni Dusz. Tyrael obdarował nas trzema takimi Kamieniami, byśmy mogli schwytać i uwięzić nikczemne esencje Trzech Pierwotnych Wcieleń Zła. Chociaż te artefakty powstały w światach oddzielonych od naszego, odkryliśmy iż natura ich jest łatwa do zrozumienia.

Kamienie Dusz oddziałują tylko na byty, nie będące fizycznymi, to znaczy, nie będące żywymi, oddychającymi, cielesnymi istotami. Kiedy wywołuje się ich moc, Kamienie tworzą niezwykle silną "próżnię duchową", wciągają niematerialne istoty w swoje płonące wnętrze które więzi je na zawsze. Schwytane duchy mogą być wypuszczone tylko wtedy, gdy kamień zostanie dezaktywowany lub zniszczony.

Znacznie trudniej wytłumaczyć moc Kamieni w odniesieniu do Pierwotnego Zła. Dążą one bowiem do posiadania dusz nieszczęśliwych śmiertelników, a gdy je kontrolują, stanowią niejako byt fizyczny. Z tego też powodu byliśmy zmuszeni ścigać i zabijać ich niewinne ofiary, by ich demoniczni oprawcy nie mogli oprzeć się działaniu Kamieni Dusz.

Po odkryciu Mefisto i Diablo, bardzo łatwo było ich pojmać i uwięzić. Ujęcie ich trzeciego brata, Baala było bardziej skomplikowane, ponieważ Kamień, który był mu przeznaczony, został rozbity i rozsypał się. Odkryliśmy jednak, że fragmenty te nadal kryją w sobie moc więzienia demonów, lecz nie potrafią ich zatrzymać na dłużej. Tal Rasha, młody adept i nasz brat, który od samego początku należał do Horadrim, udowodnił, że śmiertelnik o silnej woli teoretycznie może być w stanie uwięzić Baala wewnątrz własnej duszy. Ofiara taka oznacza dla śmiertelnika nieskończoną torturę w wiecznym konflikcie ze schwytanym demonem. Aby zakończyć sprawę, Tal Rasha zgłosił się na ochotnika, by uwięzić potężnego Pana Zniszczenia.

Okrywszy piersi fragmentami Kamienia Dusz, Tal Rasha przyjął do siebie esencję Baala. Ciało adepta zostało okute metalem, zakute w łańcuchy i pogrzebane w grobowcu głęboko w piaskach pustyni. Mamy nadzieję, że poświęcenie Tala Rashy pozwoli na więzienie Baala przez wiele lat, chociaż został on pojmany bez użycia całego Kamienia. Wierzymy, że odnieśliśmy zwycięstwo. Jeżeli Tal Rasha kiedykolwiek zdoła uciec, oprócz własnych będzie posiadał przerażające moce Baala, co może stanowić dla świata koszmar znacznie większy, niż pierwszy, który chcieliśmy pokonać...

Jered Cain signature
Horadrim seal